Na Zeleni telefon udruge „Eko – Zadar” u prvom kvartalu 2013. godine zaprimili smo ukupno 74 poziva građana/ki s područja Zadarske županije, što je 15 poziva više u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Na Zeleni telefon podjednako se javljaju muškarci i žene, a broj anonimnih prijava/poziva manji je od onih kada nam se osoba predstavi punim imenom i prezimenom, te nam ostavi i podatke za daljnji kontakt (mail, broj mobitele/telefona), što smatramo pozitivnim trendom.
Najveći broj poziva odnosio se na kategoriju „Razno”, gdje uglavnom bilježimo pozive traženja savjeta s područja ekološke poljoprivrede. Naime, kako smo udruga koja se bavi promicanjem ekološkog uzgoja hrane, građani sve češće zovu Zeleni telefon kako bi se informirali o ekološkom sjemenu, o tome kako započeti ekološki uzgoj voća i povrća, kada i kako sijati i saditi. Kategorija „Otpad” druga je po učestalosti poziva.
Problem neregularnog odlaganja otpada u okoliš, bilo komunalnog, bijele tehnike ili pak građevinskog, je ono što u najvećoj mjeri ljuti građane, te nas zovu i žele znati koje sve službe i institucije mogu i moraju alarmirati kako bi se očistili divlji deponiji diljem naše županije. I ove godine velik broj naših sugrađana odazvao se akcijama čišćenja divljih deponija u okviru akcije „Zelena čistka, te ne čudi što je upravo otpad ono što nas sve skupa generalno smeta u prirodi. Povećan broj poziva pokazatelj je prepoznatog rada Zelenog telefona kao servisa na usluzi građanima, a ujedno i kontinuiteta u radu Zelenog telefona koji u okviru naše udruge djeluje već niz godina.
U posljednje vrijeme veliki problem predstavlja nekontrolirano nasipavanje, a samim tim i devastacija obale. Naime, duž cijele jadranske obale, od Istre do Dubrovnika, svakodnevno svjedočimo devastaciji obale i nasipavanju plaža, uglavnom građevinskim otpadom i kamenjem. Znanstvene činjenice govore kako se nasipavanjem obale trajno uništvaju biljke i životinje obalnog pojasa koje imaju neprocjenjivu ulogu u morskom ekosustavu, te njihova staništa. Čini se da je, kad postoji višak građevinskog otpada, „najbolji” deponij more ili morska obala. Takva praksa prisutna je već niz godina na Jadranu, a svakim danom uništavanje naše jedinstvene obale sve je češće i veće. Takve aktivnosti sve se učestalije skrivaju pod krinkom „uređenja” plaža, izgradnje šetnica, uređenje malih privezišta brodova i slično. Nažalost, niti naša županija nije pošteđena ovakvih radnji, te smo u proteklom razdoblju imali više dojava o devastacijama pomorskog dobra u Viru, Ninu, Zatonu i na otoku Pašmanu. Većina ovih slučajeva prijavljena je nadležnim inspekcijama, a na te prijave još nismo dobili službene odgovore. Treba naglasiti da je nasipavanje plaža dozvoljeno u svrhu „dohranjivanja” plaža, ali tada se vrši posebnim materijalima i prije nasipavanja je potrebno izraditi Studiju utjecaja na okoliš, jer su bez Studije sva nasipavanja ilegalna i podliježu pravnim sankcijama.
Suradnju s nadležnim službama i institucijama mogli bismo ocijeniti ocjenom dobar. S nekima, primjerice „Čistoćom” d.o.o., odlično surađujemo, a neke nam institucije i službe i nakon opetovanih prijava nikada ne odgovore na prijave. Ipak, mišljenja smo da je neodgovaranje na prijave u vezi s trenutno zaposlenom osobom na pojedinom radnom mjestu u instituciji, a ne s „politikom” institucije same.
Rad Zelenog telefona u 2013.godini sufinancira Upravni odjel za graditeljstvo i zaštitu okoliša Grada Zadra s 24.400 kuna