Već tjedan dana inspekcije više Ministarstava provjeravaju tijek novca u humanitarnoj akciji koja je kao nikad do tada ujednila Hrvatsku. Službenih rezultata nadzora akcije Nora – Hrabri lav za sada još nema, no sjena je ipak bačena nakon medijskih prepucavanja Norinih roditelja i udruge Hrabro dijete. Istražili smo kako sve treba izgledati kada organizacija akcije ide po slovu zakona.
Nakon najnovijih zbivanja u akciji Nora Fora – Hrabri lav, svima ostaje gorak okus u ustima. Zakon o humanitarnoj pomoći je jasan. A od početka akcije, čini se, nije se sve radilo baš po slovu zakona – nije se na vrijeme stigla osnovati udruga, a onda se nije niti otvorio poseban račun za humanitarnu akciju. Novac se, čini se nezakonito, prikupljao na tekući račun roditelja.
Nije bilo vremena za poseban račun, nismo gledali zakone. A praksa je bila da se broj računa izvadi i tu skuplja novac, kada smo sve doznali onda smo to prebacili na udrugu Hrabro dijete, rekao je Ivica Šitum.
Da je išlo po slovu zakona, išlo bi ovako. Lokalni ured za opću upravu zaprima sve zahtjeve za osnivanje udruga i potom humanitarnih akcija. Postoje dozvole za ad hoc akcije, one za povremeno pomaganje te trajne. Takvu dozvolu ima udruga Dora koja već 22 godine prikuplja novac za djecu sa slabijim socijalnim statusom. Predsjednica udruge Jadranka Granić tvrdi kako izvješća o radu jednom mjesečno šalju na Finu, dva put godišnje Državnoj reviziji, a gotovo svakodnevno ih kontrolira Gradski ured za opću upravu. Pa ipak tvrdi kako su registri udruga još uvijek nedovoljno transparentni, a i banke skrivaju informacije o otvorenim računima za humanitarne projekte.
Kada im dođe pravna osoba i želi donirati, provjere su, kaže predsjednica Dore, obostrane, a donator dobiva 2 posto odbitka na porez. Tako sve postaje transparentno.
Obitelj Šitum još uvijek čeka osnivanje Zaklade kako bi novac koji je ostao, oko 300 tisuća kuna, sa svojeg računa prebacili na novi – od Zaklade. Njime bi, rekli su, izgradili Dom za roditelje s lošijim statusom i bolesnom djecom i kako tvrde ondje volontirali. Danas su se zapleli i čekaju upravo zato jer nisu išli po slovu zakona. Sve bi potencijalno nezakonite korake na početku izbjegli da su, kako tvrdi predsjednica Dore, bili i od državnih institucija bolje informirani.
Inspekcija Ministarstva financija koja je češljala Udrugu Hrabro dijete još se nije službeno oglasila. Završila je tek prva faza nadzora, do izviješća je ostalo, doznajemo, barem još tjedan dana. Još se ne zna što se sve događalo tijekom akcije Nora Fora i je li išta zakonski upitno. Svejedno, prema riječima naše sugovornice, potrebna je kontrola većih razmjera prema eventualnim humanitarcima koji mogu iskoristiti dobra srca građana, ali na kraju znatno narušiti i njihovo povjerenje.