Imamo ga za 33 milijuna kuna, bio je istražiteljski komentar o slučaju Nadana Vidoševića, predsjednika Hrvatske gospodarske komore, koji je od utorka ujutro u rukama policije i tužitelja. Tamo je, prema detaljima iz istrage, dospio zahvaljujući iskazu Davora Komeričkog, aktera afere Remorker, pritvorenog prije mjesec dana, a puštenog na slobodu večer uoči Vidoševićeva privođenja što je bio pouzdan znak da je počeo surađivati s tužiteljima.
I novac o kojemu je riječ pronevjeren je iz HGK malverzacijama čije je rasvjetljavanje prošlog mjeseca u pritvor uz Komeričkog odvelo i Zdenku Peternel, Vidoševićevu prvu suradnicu: tereti ih se da su od 2005. do 2011. godine izvukli 32,9 milijuna, Komorinih kuna preko fiktivnih računa. Treći sudionik afere Igor Premilovac odmah je sve priznao, pa nije zadržavan u pritvoru, a Komerički je isprva negirao svaku vezu s kaznenim djelom. Na koncu je progovorio, štoviše, za razliku od Premilovca, izravno je teretio Vidoševića kao nalogodavca operacije i osobu koja je primala novac. Baš ga je on, izjavio je Komerički, 2006. godine, nakon prvog kruga izvlačenja novca, pitao je li moguće istim postupkom isisati veće svoje iz HGK. Komerički je, tvrdi, pristao. Istražiteljima je rekao i da mu je Premilovac davao kuverte s novcem koje je nosio Vidoševiću u HGK.
Uz Vidoševića, u utorak je uhićena i Josipa Mladinov, voditeljica HGK-ove Službe za financijsko-računovodstvene poslove. Istražitelji su, naime, minulih tjedana intenzivno provjeravali podatke o poslovanju HGK, te je uhićenje čelne osobe financijske službe još jedan logičan korak u ovoj istrazi.
Premda se u medijima Vidoševića tjednima povezivalo s milijunskom pronevjerom u HGK, nabrajale su se njegove silne nekretnine i umjetnine, jučer je toliko bio iznenađen privođenjem da je, kako smo doznali od jednog istaknutog zagrebačkog odvjetnika, rano popodne još uvijek bio bez branitelja. S druge strane, od istražitelja se moglo čuti kako će pronevjera Komorina novca za Vidoševića biti isto što je afera s postavljanjem reflektora na seoskom nogometnom igralištu bila za Damira Polančeca – tek prvi u nizu ozbiljnih skandala.
Slučaj Remorker relativno je jednostavan. Premilovac je registrirao tvrtku Remorker International u Češkoj, a na njezin austrijski račun HGK je uplaćivao novac za nikad obavljene marketinške usluge. Premilovac je tvrdio kako je novac vraćao u Hrvatsku i zadržavao deset posto provizije, a ostatak, posredstvom Komeričkog, predavao Peternel. Dio je, izgleda, išao i Vidoševiću. Na isti je način, po osobnom priznanju, prao novac i za družinu iz Hrvatskih autocesta predvođenu Josipom Sapunarom. Pred sve ovo valja staviti riječ „navodno”, jer još je uvijek riječ samo o istrazi.
Poznavatelji prilika još su i prije iskaza Komeričkog otvoreno su sumnjali da je Zdenki Peternel palo na um nešto raditi samostalno, bez Vidoševićeva znanja, dok se on, s druge strane, pozivao na svoju neupućenost i nazivao se „mužem koji zadnji dozna”. To se nije činilo osobito uvjerljivim, jer iskusni gospodarstvenik, kakvim se voli predstavljati, teško može punih šest godina ne zapaziti odlijevanje svote o kojoj se govori u ovom slučaju.
Dosadašnje napredovanje istrage osiguravala je Premilovčeva kooperativnost, no ona je bila nedostatna za hvatanje najkrupnijeg zalogaja u ovoj priči – Nadana Vidoševića. Iskaz Komeričkog navodi na zaključak kako je kooperativnost zarazna pojava.
Kako se saznaje, u utorak se u Komori nije ozbiljno razgovaralo o mogućnosti Vidoševićeva uzmaka, a njezina upraviteljska i nadzorna tijela u srijedu bi trebala odlučiti „o daljnjim postupcima”. Istragu nisu htjeli komentirati ni u Krašu gdje je Vidošević angažiran kao savjetnik Uprave.