ZADAR – U nedostatku vijesti, a u očekivanju promjena astrološki novog godišnjeg ciklusa, uobičajen je medijski pogled u retrovizor.
Po čemu ćemo pamtiti godinu koja u sebi nosi onu magičnu broju 13. u 21. stoljeću?
Bilo bi poželjno da to budu samo lijepe stvari, ali njih se nekako teško sjetiti u vremeplovu koji nam ipak stvara dojam godine koja je proletjela.
I zašto bi se ona svela samo na političke događaje i crnu kroniku, kada je iza nas dugo, toplo ljeto, a i godina nam završava u ugodnom vremenu klime koju blagodarimo.
U Zadru nije smanjio broj zaposlenih, tvrdi nam to stari, novi gradonačelnik Božidar Kalmeta, koji na javnom planu nije po ničemu obilježio ovu godinu, osim svojom ministarskom stigmom, pretvorenom u trakavicu.
Točno je da su na svojom radnim mjestima još uvijek zaposlenici Tankerkomerca, kojima je dan „timeaut”, u tzv. predstečajnoj nagodbi nakon koje očekuju gazde iz Turske, a Dogus grupa je najavila smanjenje broja zaposlenih.
Najljepša priča zadarskog gospodarstva ispričana je u Cromarisu, bivšem Cenmaru koji je ipak dobio domaće vlasnike.
Zadarska bolnica prešla je u državne ruke, a da ministar zdravlja Rajko Ostojić još se nije udostojao ući kroz bolnički krug u kojem su ljetos uvelike štrajkali liječnici.
Ako ćemo pravo, oni su jedni od rijetkih u Zadru koji su bili slobodni tražiti svoja radna prava. Na čelo bolnice je došla sanacijska upraviteljica Mirjana Mrčela, a da od sanacije još nema ni S niti nakon godinu dana.
No, za Zadar je značajniji ministar dvostrukog prezimena, ne zato što ima kuću za odmor na zadarskom području, već zato što je u njegovim rukama najveći kapitalni projekt Gaženica te sudbina Zračne luke.
Resorni ministar Siniša Hajdaš Dončić još nije izabrao model po kojem će se dovršiti Gaženica, ali je prvo smijenio predsjednika Upravnog vijeća Ivana Tomića, diplomatu, kapetana, doktora znanosti i gospodina koji u 70. godini ima svoje mišljenje. I stavio je mladog, nepoznatog Krešimira Renedlija.
Pa je onda i dokazao da ne poštuje osobe koje su mu se u stanju javno suprotstaviti kada ministar preko drugih prijeti smjenom – i miče, do prije dva mjeseca, najbolju mu direktoricu iz resora Katicu Pupić Bakrač, samo zato što je poštovala odluku dosljedne nam Vlade.
Do kadrovskih promjena je došlo u Tankerskoj plovidbi koji se u potpunosti poklapa s ulaskom Hrvatske u EU: otišli su stari koji kao nisu mogli nositi se sa izazovima novog, teškog vremena.
Kud plovi brod, zvan Zadar, starosti dvije ili tri tisuće godina, u opasnosti od gusara koji napadaju sve što je zadarsko, pokazala je prosinačka rasprava u kojoj je bivši dogradonačelnik Dražan Grgurović napao jedine intelektualce sa zadarskog sveučilišta koji javno djeluju. Nakon što je cijela dva mandata potrošio putujući po svijetu Grgurović je još jednom uskliknuo: Mi smo Zadrani, Zadar je naš.
Od parola se ne živi, a malo više živosti, očekujemo u 2014. godini.
![010[36].jpg Foto: IVAN CORIC-ivan.zad@gmail.com](https://www.057info.hr/wp-content/uploads/elementor/thumbs/01036-qjkzkt9pw2q17mmbpem9rq79g8j1988qszm2c03f94.jpg)















