• Naslovna
  • Vijesti
  • Kultura
  • Sport
  • Mozaik
  • Foto Galerija
  • Naslovna
  • Vijesti
  • Kultura
  • Sport
  • Mozaik
  • Foto Galerija
057 STREAM
  • Naslovna
  • Vijesti
  • Kultura
  • Sport
  • Mozaik
  • Foto Galerija
  • Naslovna
  • Vijesti
  • Kultura
  • Sport
  • Mozaik
  • Foto Galerija
057 RADIO STREAM
  • Naslovna
  • Vijesti
  • Kultura
  • Sport
  • Mozaik
  • Foto Galerija
  • Naslovna
  • Vijesti
  • Kultura
  • Sport
  • Mozaik
  • Foto Galerija
  • Naslovna
  • Vijesti
  • Kultura
  • Sport
  • Mozaik
  • Foto Galerija
  • Naslovna
  • Vijesti
  • Kultura
  • Sport
  • Mozaik
  • Foto Galerija
  • Naslovna
  • Vijesti
  • Kultura
  • Sport
  • Mozaik
  • Foto Galerija
  • Naslovna
  • Vijesti
  • Kultura
  • Sport
  • Mozaik
  • Foto Galerija
  • Naslovna
  • Vijesti
  • Kultura
  • Sport
  • Mozaik
  • Foto Galerija
  • Naslovna
  • Vijesti
  • Kultura
  • Sport
  • Mozaik
  • Foto Galerija

Šibenski As-eko traži zatvaranje skloništa za pse na Žmirićima

Piše:

057info

24 travnja, 2014
0
Foto: Ivica Ivčević
Foto: Ivica Ivčević

Poštovani, u privitku je dopis za zatvaranjem divljeg azila na Žmirićima, i naš pogled na cijelu situaciju, napisao nam je Damir Vrvilo, direktor As-eko d.o.o. Šibenik uz molbu za objavu dopisa.

 

Zahtjev za zatvaranjem nezakonitog skloništa za pse na lokaciji ” Žmirići”, i prestanka obavljanja poslova sakupljanja napuštenih životinja od “Udruge za zaštitu životinja Zadar” koju predstavlja Marijana Mustać

Poštovani!

Kako smo proteklih tjedana višekratno prozivani po medijima od tkz.aktivista za zaštitu životinja, gdje smo kvalificirani kao tvtka koja ubija životinje, i koju zanima samo i isključivo profit osjećamo se dužni uputiti ovaj zahtjev veterinarskoj inspekciji kao otvoreno pismo medijima kojim bi htjeli građanima odnosno javnosti objasniti ovu problematiku i naš pogled na cijelu situaciju.

Poznato nam je da je veterinarska inspekcija Rješenjem zabranila obavljanje djelatnosti u naslovu navedenog nelegalnog skloništa i navedene udruge 2011. godine, što nije u stvarnosti imalo nikakvog učinka, jer navedena udruga i nelegalno sklonište i dalje nesmetano obavljaju protuzakonitu djelatnost.

U više navrata smo pokušali kontaktirati sa općinama i gradovima Zadarske Županije, u smislu da ponudimo naše usluge legalnog zbrinjavanja napuštenih životinja, ali bez većih uspjeha, prvenstveno zbog toga što je navedena udruga nama direktni nelegalni konkurent, i zato što kroz protekle godine dogovara i ugovara sa gradovima i općinama zbrinjavanje napuštenih životinja usprkos zabrani rada.

Ovdje veterinarska inspekcija još nije obavila posao do kraja, zato apeliramo da se poduzmu mjere kojim će se ovaj problem zakonito regulirati.

Kako će ovaj zahtjev biti objavljen u medijima dužni smo javnosti i građanima ukazati na slijedeće:

1. Tvrtka As-eko d.o.o. sa sjedištem u Šibeniku ima zaposlenih 10 djelatnika, registrirani smo pri Trgovačkom sudu za obavljanjem djelatnosti zbrinjavanja napuštenih životinja, redovito isplaćujemo plaće djelatnicima, državi sve poreze i doprinose, posjedujemo Rješenje Uprave za veterinarstvo za sklonište za životinje i prijevoz životinja preko 65 km, u prosjeku godišnje imamo oko 10 nadzora (posjeta) veterinarske inspekcije, vodi se evidencija o svim životinjama u skloništu. Ovo pišemo jer nama zbrinjavanje napuštenih životinja nije nikakav hobi nego zakonita djelatnost.

2. Zbrinjavanje jednog psa iznosi oko 2.500 kuna, u ovisnosti o udaljenosti od skloništa. Zbrinjavanje obuhvaća: lov, ulov i transport do skloništa u Šibeniku, klinički pregled veterinara, izolacija 10 dana zbog sumnje na bjesnoću, test krvi na titar protutijela na bjesnoću, cijepljenje protiv bjesnoće i mikročipiranje, hranjenje i skrb, oglašavanje u medijima u svrhu udomljavanja. Cijena je realna s obzirom na ukupnu veterinarsku skrb jednog psa, koja je propisana zakonom.

3. Mi smo “no kill” sklonište odnosno pse ne eutanaziramo jer im je istekao rok od 60 dana, naprotiv većina naših pasa je u skloništu dulje od tog roka. Ovdje imamo pse koji su dulje od 6 mjeseci o čemu se vidi evidencija, i u što svatko zaiteresiran može uvjeriti osobnim dolaskom. Naime nema potrebe eutanazirati zdrave pse, iako zakon to dopušta. Stalno se oglašavamo preko medija, i u kontaktu smo sa raznim udrugama gdje smo našli model kako zbrinuti sve pse, iako ih imamo stvarno previše.

4. Za područje Zadarske Županije naš podizvođeč je Veterinarska stanica Zadar d.o.o. sa kojom imamo Ugovor o poslovno-tehničkoj suradnji. To znači da se na dežurni broj koji je na raspolaganju 24 sata građani mogu javiti ako smatraju da treba zbrinuti napuštenu životinju. Taj zbrinuti pas će za 40 minuta biti u skloništu u Šibeniku. To znači da nitko neće iz Šibenika krenuti po psa u Zadar (kako neki tumače), nego će u roku 10 minuta psa skloniti sa ceste djelatnik Veterinarske stanice Zadar d.o.o. Ako netko misli da je predaleko voziti pse u Šibenik, samo iznosimo podatak da je Sklonište Dumovec jedino sklonište Grada Zagreba, da se nalazi u Sesvetama, i da nekad treba psa loviti u naselju Špansko.

5. Postojeće divlje nelegalno sklonište na Žmirićima moglo bi se vrlo brzo i elegantno riješiti ako bi udruga prestala dovoditi nove pse, i ako bi se udomili postojeći u skloništu. Međutim to njima očito nije interes, jer su psi u ovom slučaju snažno oružje kojim se mogu ucjenjivati mediji i gradska vlast Zadra. Ako udome sve pse ne mogu tražiti financijsku pomoć za svoju strast i hobi, odnosno dobiti će vrlo malo prostora u medijima.

6. U “tajnom” posjetu divljem nelegalnom skloništu na Žmirićima bili smo u svibnju 2013. godine, i vidjeli smo neke pse koji su bili kod nas, a udomljeni su od strane aktivista udruga za zaštitu životinja. To znači da se tamo nalaze napušteni psi i šire od Zadarske Županije.

7. Apsurdna je tvrdnja da ćemo pse iz zadarskog divljeg azila eutanazirati, odnosno ubiti, kada svatko od tkz. ljubitelja životinja može doći kod nas i udomiti sve pse nakon provedene izolacije i testa na bjesnoću. Ljubitelji životinja mogu doći u naše sklonište i udomiti sve pse, uz potpis ugovora o udomljavanju.

8. Jesu li psi u tome nelegalnom skloništu sretni? Po našem mišljenju sigurno nisu, jer spavaju u limenim bačvama, u blatu, neki su vezani lancem. Žica koja ograđuje pse je na mjestima pokidana, pa psi slobodno izlaze na lokalnu cestu. Voljeli bi znati koliki je postotak uginuća pasa u ovakvim uvjetima? Gdje završavaju lešine uginulih pasa? Da li postoji evidencija o tome od strane tkz. ljubitelja životinja?

9. Zbog točke 8. dvojbena nam je plemenitost takvih ljubitelja životinja.

10. U kontaktima sa raznim udrugama za zaštitu životinja shvatili smo da oni ili ne razumiju, ili neće da shvate problem napuštenih životinja, odnosno njihovo je ponašanje poput male djece. Problem se može efikasno riješiti, i možemo ga usporediti sa poplavom u kući ili stanu. Zamislite situaciju dođete u svoju kuću ili stan i vidite poplavu odnosno pukla vam je cijev u stanu. Što će te napraviti? Naravno svako pametan će prvo zatvoriti glavni ventil. Nakon toga će početi izbacivati vodu iz stana. Što rade udruge za zaštitu životinja? Prvo izbacuju vodu, ne razmišljajući o glavnom ventilu. Udruge za zaštitu životinja isključivo se bave napuštenim životinjama, iako postoje registrirane tvrtke koje bi se trebale time baviti. Udruge za zaštitu životinja bi trebale svoje aktivnosti usmjeriti na zatvaranje glavnog ventila: edukacija građana, radionice o nenapuštanju životinja, prozivanje nadležnih institucija u provođenju zakona što se tiče cijepljenja i označavanja pasa, uvođenje kastracije odnosno sterilizacije u zakonodavstvo, itd. U slučaju kada bi sustav profunkcionirao nama kao društvu ne bi trebala skloništa za napuštene životinje, jer životinja ne bi bilo na ulici. Zašto na Njemačkim ulicama nema pasa lutalica? Jer je Njemačka uređena zemlja, i njihov sustav funkcionira.

11. Da smo mi pohlepni i bahati za novcem kao što nam podmeću tkz. ljubitelji životinja ne bi niti pisali o točki 10. jer u njoj je opisan model kako sutra skloništa neće biti potrebna, odnosno mi nećemo imati što raditi.

12. Pojedincima tkz.ljubiteljima životinja koji drže pse u neleganim skloništima odgovara nered oko napuštenih pasa, jer oni mogu svoje neke strasti, hobije, i porive ispunjavati u takvim skloništima smatrajući svoje radnje i postupke plemenitim, i tako se prikazivati u javnosti. Jer oni su spasili jadne, sirote, i napuštene pse od krvožednih “šintera” koji bi od njih napravili “sapun”. Pri tome ako neko spomene da svojim radnjama krše zakon, odmah alarmiraju cijelokupnu javnost, jer oni rade “plemenitu stvar”. Naravno sve rade “besplatno”, ali uvijek prozivaju lokalnu vlast da su dobili vrlo malo novca i pomoći.

13. Peticija za izgradnju skloništa koja je sakupila 10.000 potpisa nije ni slučajno prvo stanje na terenu i mišljenje građana. Nažalost veliki je broj građana koji bi pse lutalice riješili sistemom “lovačke puške” ili “otrovom” što se i radi u većini općina i gradova. Mi to znamo iz prve ruke, jer samo jedan mali broj općina i gradova adekvatno brine o napuštenim životinjama. Osim toga ovdje se radi o tome da bi netko na teret poreznih obveznika stavio izgradnju skloništa za pse. Smatramo da bi veliki broj poreznih obveznika za te novce voljeli izgraditi dječji vrtić ili igralište.

14. Ako bi “kojim čudom” Grad Zadar ili Zadarska županija sutra izgradila skonište za napuštene životinje kojoj će pravnoj osobi dati da upravlja sa njime? Da li će dati onome tko jače viče preko medija ili će biti nekakvo javno nadmetanje? Hoće li njime upravljati netko kome je zbrinjavanje hobi ili zakonita djelatnost? Naša tvrtka je također zainteresirana za koncesiju takvog skloništa u kojem bi obavljala zakonitu djelatnost.

15. Sklonište za napuštene životinje treba biti izgrađeno sa Pravilnikom o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje i higijenski servisi N.N. 110/04, 121/04, 29/05,, a to nije baš jednostavno napraviti u jedan, dva ili tri mjeseca. Morate kupiti zemljište, naravno udaljiti se od naselja da psi ljudima ne laju pod prozorom, dovući struju i vodu, adekvatno zbrinuti fekalije da ne zagadite podzemne vode, cijeli prostor ograditi ogradom visokom 2 metra, i imati sve propisane prostore; od boksova točno propisanih dimenzija, do prostorija za osoblje, male ambulante, šetnica za životinje, itd. Naravno danas ne smijete graditi ništa ako nemate svu popratnu dokumentaciju. Ako netko misli uzeti nekoliko boksova i “na brzinu” postaviti na neku livadu vara se – neće moći zadovoljiti ovaj Pravilnik.

16. Kako su gradovi i općine dužni financirati sustav zbrinjavanja napuštenih životinja sukladno članku 56. Zakon o zaštiti životinja N.N. 135/06, 37/13, 125/13, odnosno imati ugovor sa legalnim skloništem svaki građanin može sudskim putem potraživati eventualnu štetu ukoliko općina ili grad ovo pitanje nije zakonski regulirao. To znači ako pas lutalica izazove prometnu nezgodu sa posljedicama, ako ugrize dijete ispred škole, ako vas napadne i preplaši odnosno uzrokuje duševnu bol građanin može tražiti nadoknadu štete sudskim putem od općine ili grada ukoliko ovaj problem nije riješen zakonski adekvatno.

17. Zahvaljujući neredu i kriminalu kojega proizvodi ova udruga i nelegalno sklonište danas u Zadarskoj županiji ne postoji sustav zbrinjavanja napuštenih životinja utemeljen na zakonskim okvirima. U 2014.godini sa područja Zadarske županije zbrinuli smo dva psa: jednog iz Grada Benkovca 2.travnja.2014., i jednog iz Općine Sveti Filip i Jakova 11.travnja 2014.. Znači da ponovimo od početka ove godine sa područja Zadarske županije zbrinuli smo dva psa. Ovo bi trebala biti poslovna tajna, ali mi je želimo podijeliti sa svim građanima koji ovo čitaju. Ostale napuštene pse kojih je vjerujemo velik broj ili je zbrinula udruga iz naslova, ili su završili “sistemom lovačke puške i otrova”, ili su eutanazirani od strane lokalnih veterinara “na crno”.
Poštovana gospodo iz veterinarske inspekcije molimo Vas da se napokon na ovom području napravi red i da profunkcionira zakon. Dajte nam da radimo posao za koji imamo dozvole i licence.

Udruga obavlja djelatnost za koju nije registrirana za što je propisana novčana kazna od 30.000 do 50.000 kuna kao prekršaj pravne osobe sukladno članku 67. stavak 1. točka 57., i novčana kazna od 5.000 do 30.000 kuna kao prekršaj fizičke osobe sukladno članku 68. stavak 1. točka 3. Zakona o zaštiti životinja N.N.135/06, 37/13, 125/13,. Udruga za zaštitu životinja Zadar i Marijana Mustać direktno preko medija pozivaju građane i jedinice lokalne samouprave da ne dogovaraju suradnju sa našom tvrtkom, odnosno samostalno dogovaraju poslove zbrinjavanja napuštenih životinja sa općinama i gradovima kao izvođač radova.

Svi psi koji se nalaze u tome nelegalnom skloništu sakupljeni su sa ulica, čipirani su na nečije ime, uopće nisu prošli izolaciju i namaju nalaza titra protutijela bjesnoće, odnosno upitan je njihov status s obzirom na bjesnoću. Molim da posebno skrenete pozornost na veterinarsku skrb pasa u tome nelegalnom skloništu. Smatramo da su ovdje povrijeđena pravila veterinarske struke zbog nesavjesnog pružanja veterinarske pomoći što je kažnjivo i zatvorom do 1 godine prema članku 208. Kaznenog Zakona N.N. 125/11,144/12. Želimo da se ispitaju navodi da navedena udruga preko ovlaštenih veterinara provodi kastracije odnosno sterilizacije pasa, sa velikim postotkom uginuća zbog toga što takvi psi provode postoperativnu njegu u blatu nelegalnog skloništa.
Također ovdje je povrijeđen članak 30. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira (NN 5/90, 30/90, 47/90 i 29/94) citiramo:

“Tko bez nadzora i neoprezno drži životinje koje mogu povrijediti ili ugroziti građane ili tko na javnom mjestu zlostavlja životinje ili na drugi način loše s njima postupa, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom”.

Smatramo da držanje životinja u takvim uvjetima i takvom okružju zlostavljanje tih životinja i ugrožavanje života građana, jer nesmetano izlaze na lokalnu prometnicu.

Ako pojedinac ili udruga želi zbrinjavati napuštene životinje mora registrirati djelatnost, i obavljati je profesionalno, a ne kao hobi, i onda od poreznih obveznika tražiti da financiraju njihov hobi.

Zbog svega gore navedenog molimo Vas da postupite prema Vašim ovlastima, i da nas kao stranku u postupku izvjestite o svim radnjama koje ste poduzeli.

 

Dipl.san.ing.Damir Vrvilo, direktor

 

 

 

 

 

 

Tagovi: azil za psezmirici
Podijeli na FacebookuPodijeli preko WhatsappaPodijeli preko X-a

Komentari se objavljuju u realnom vremenu u trajanju od 24h, te se portal 057info ne može smatrati odgovornim za izrečeno. Zabranjeno je vrijeđanje, psovanje i klevetanje. Komentari s takvim sadržajem bit će izbrisani, a njihovi autori prijavljeni nadležnim službama.

0 Komentara
Najnoviji
Najstariji Najrelevantniji
Inline Feedbacks
Prikaži Sve Komentare

Najnovije Vijesti

N1
Vijesti

Još se ne zna nalaz provedenog nadzora Vrhovnog suda ali nova predsjednica Mirta Matić zbog njega dolazi na Općinski sud u Zadar

Piše 057info
prije 7 minuta
0

U proteklih skoro mjesec dana nastalo je zatišje nakon bure koja se digla u javnosti zbog godišnjeg rasporeda poslova (GRP)...

Pročitaj VišeDetails
Foto: 057info
Vijesti

U olipskoj uvali Slatinica sinoć nasukana brodica u charteru s petero talijanskih državljana

Piše 057info
prije 51 minuta
1

Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanje na moru, u Rijeci (MRCC Rijeka) izvijestila je o izvanrednim događajima u zadarskom...

Pročitaj VišeDetails
Promo

Soara dovodi brazilsku DJ zvijezdu i pretvara Đil u glazbeni spektakl

Piše 057info
prije 1 sat
0

Project A3:UM, dobro poznati zadarski glazbeni koncept koji posljednjih godina okuplja ljubitelje elektroničke glazbe na atraktivnim gradskim lokacijama, u subotu,...

Pročitaj VišeDetails

Najnovije Vijesti

N1
Vijesti

Još se ne zna nalaz provedenog nadzora Vrhovnog suda ali nova predsjednica Mirta Matić zbog njega dolazi na Općinski sud u Zadar

prije 7 minuta
Foto: 057info
Vijesti

U olipskoj uvali Slatinica sinoć nasukana brodica u charteru s petero talijanskih državljana

prije 51 minuta
Promo

Soara dovodi brazilsku DJ zvijezdu i pretvara Đil u glazbeni spektakl

prije 1 sat
  • Najčitanije
  • Najkomentiranije
  • Najnovije

Istraga protiv dvoje liječnika nakon godinu i pol završila podignutom optužnicom zbog zlouporabe položaja i ovlasti

3 lipnja, 2026

Općinari Pašmana potvrdili da su mimo dnevnog reda odlučili uz kamenolom prepustiti 957.753 m2 po početnoj cijeni od 4,7 eura za vinograd i vinariju

3 lipnja, 2026

I nebo plače nad zapuštenom Marinom Zadar – nikad prije Vruljice more nije bilo zamućeno

3 lipnja, 2026

Objava Kožinskog zida na pomorskom dobru vijećnika Denisa Brukete izazvala lavinu reakcija Zadrana

3 lipnja, 2026

(Dobro)susjedski odnosi u zgradi – zbog čega nastaju ratovi: zajednički prostor nije ničija prćija, a novac može posvađati i najbolje susjede

4 lipnja, 2026

(Dobro)susjedski odnosi u zgradi – zbog čega nastaju ratovi: zajednički prostor nije ničija prćija, a novac može posvađati i najbolje susjede

40

Parkiralište na Ravnicama pod vodom umjesto najavljenog uređenja za sezonu – je li zapelo na opožarenoj garaži i gdje je natječaj za njezino uklanjanje

28

Novo košarkaško igralište na Kapetanskom parku u sklopu Sunset Sports Festivala – oslikao Shelton Hawkins

19

Objava Kožinskog zida na pomorskom dobru vijećnika Denisa Brukete izazvala lavinu reakcija Zadrana

45

Općinari Pašmana potvrdili da su mimo dnevnog reda odlučili uz kamenolom prepustiti 957.753 m2 po početnoj cijeni od 4,7 eura za vinograd i vinariju

18
N1

Još se ne zna nalaz provedenog nadzora Vrhovnog suda ali nova predsjednica Mirta Matić zbog njega dolazi na Općinski sud u Zadar

4 lipnja, 2026
Foto: 057info

U olipskoj uvali Slatinica sinoć nasukana brodica u charteru s petero talijanskih državljana

4 lipnja, 2026
Foto: Tomi Burčul

Dio Voštarnice u slikama

4 lipnja, 2026

Soara dovodi brazilsku DJ zvijezdu i pretvara Đil u glazbeni spektakl

4 lipnja, 2026

Parkiralište na Ravnicama pod vodom umjesto najavljenog uređenja za sezonu – je li zapelo na opožarenoj garaži i gdje je natječaj za njezino uklanjanje

4 lipnja, 2026

Marketing:

  • 023/ 251-115
  • [email protected]

057info:

  • 023/ 251-115
  • [email protected]
  • Oglašavanje
  • Kontakt
  • Impressum
  • Uvjeti Korištenja
  • Pravila o privatnosti
  • © 057info 2025
Nema Rezultata
Pogledaj Sve Rezultate
  • Naslovna
  • Vijesti
  • Kultura
  • Sport
  • Mozaik
  • Foto Galerija
057 RADIO STREAM

© 057info 2024

057info koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice 057info kliknite na botun "Slažem se".Saznajte više .
You are going to send email to

Move Comment