Nakon silnih potresa koji su prethodnih dana pogodili Banovinu, a u kojima su najviše stradali grad Petrinja i njegova okolica, Vršani su se organizirali u roku od sat vremena i opet pomaknuli granice dobrote. Humanitarna akcija „Vrsi za Petrinju" trajala je dva dana, a prikupilo se nevjerojatnih pet tona! Impresivna brojka još jednom pokazuje kako smo u nevolji svi kao jedno te jačinu ljudske sloge i zajedništva.

Prikupljeno je na stotine deka, pokrivača, konzervirane hrane, brašna, ulja, šećera i ostalih namirnica koje su najpotrebnije za osnovne ljudske potrebe. Sinoć oko 19 sati, kolona vozila krenula je iz Vrsi prema dvorani Krešimira Ćosića na Višnjiku gdje je organiziran prihvatni centar za donacije iz cijele županije. Akciju u Zadru je prva pokrenula i organizirala Siščanka Ines Dragović koja već nekoliko godina živi i radi u Vrsima.

- Predivan osjećaj je pomoći, ne znam kako bi iskazala svoju zahvalnost za sve donacije. Toliko mi je drago što su se javili ljudi iz Vrsi i rekli da imaju jako puno donacija. Bila sam presretna, istaknula je Dragović te dodatno pojasnila kako u svakom trenutku zna kojim rutama prolaze njihovi šleperi te kako je sigurna da pomoć stiže u prave ruke.

- Stalno se čujemo s našim vozačima koji su također iz Banovine tako da dobro poznaju područje i potrebe stanovništva. Trenutno opskrbljujemo okolicu grada Petrinje koja još nije primila dovoljnu količinu pomoći, zaključuje Ines.

Predstavnici Općine Vrsi jučer su u jutarnjim satima posjetili obitelj iz Petrinje koja je ostala bez svog doma i iskazali im brigu i suosjećanje te istaknuli kako nisu sami. Donijeli su im i donacije koje su mještani prikupili u roku sat vremena, a suze su potekle s obje strane.

- Ljudi dragi hvala vam! Nemam stvarno riječi s kojima bi opisala svoju zahvalnost, izustila je u suzama gospođa Slađana, a zahvalnost su iskazali i njen suprug te kćer i zet. Nakon što su se emocije malo slegnule, posvjedočili su kako je izgledao trenutak udara.

- Kad se sjetim, iznova me prolazi jeza. Suprug i djeca su bili izvan kuće, a ja sam sama u stanu pripremala ručak. Dan prije, pogodio nas je za naše tadašnje standarde jak potres i mislili smo „valjda je najgore prošlo" ali eto, nažalost bili smo u krivu. U jednom trenutku samo je „grunulo" i skoro me bacilo na pod. Krenula sam bježati, ali shvatila sam da neću uspjeti izaći kroz vrata te sam samo pala ispod stola. Čim je stalo, izašla sam iz ruševina i panično otrčala na ulicu, zastaje Slađana, vidno potresena sjećanjima, a nastavlja suprug:

- U trenutku udara nalazio sam se kod susjeda, udaljen sto metara od centra Petrinje gdje živimo. Kad je počeo potres, mislio sam da sanjam jer je izgledalo potpuno nerealno. Doslovno, vidite kuću svojih susjeda kako samo propada. Uz sve to, shvatite koliko ste zapravo bespomoćni i ne možete utjecati na ishod situacije, ističe Slađanin suprug.

Općinski načelnik, Luka Perinić iskazao je unesrećenima blizinu i prisutnost u ovim teškim vremenima te ponudio pomoć za sve što bude trebalo.

- Općina Vrsi je tu za sve što bude trebalo. Prvi dan smo koordinirali snage Stožera civilne zaštite naše općine da posjete sve adrese na kojima su kao vlasnici upisani ljudi iz Petrinje i Siska te im ponude pomoć ako ih zateknu na lokaciji. I tijekom blagdana smo u pripravnosti, nastavljamo budno pratiti situaciju u našoj općini te ako bude potrebe pružiti pomoć i smještaj, naglasio je načelnik Perinić.

Humanitarna akcija nastavlja se 2. siječnja od 17 do 20 sati u župnoj dvorani i traje do daljnjeg. Kako je istaknuo Crveni križ, najpotrebnije su donacije hrane dok odjeće za sad ima dovoljno.