Predsjednik Podružnice GLAS-a Zadar Gojko Bukvić uputio je javno priopćenje o incidentu što se jučer dogodio u Ekonomsko-birotehničkoj i trgovačkoj školi u Zadru.

Najoštrije osuđujemo i izražavamo svoje zgražanje žigosanjem dvoje učenika u Ekonomsko-birotehničkoj i trgovačkoj školi u našem Zadru i reakcijom škole nakon toga. Smatramo to velikim incidentom i velikom sramotom za naš grad, školu, hrvatsko obrazovanje u cjelini i društvo uopće.

Trajno na tijelo osobe, bez njene želje, žigosati slovo „U" i naglasiti zašto je upisano baš to slovo, i ponositi se time, je izraz neznanja, nepoštivanja, nasilništva, grubosti, zločestoće... Jednom riječi: ZLA! Gore od toga je, samo, braniti taj čin, prikrivati i zataškavati ga, umanjivati i opravdavati bilo čime, a pogotovo opravdavati ga drugim mladim ljudima kolegama tog istog učenika. To je ono što se ne smije i ne može dozvoliti u 21. stoljeću nigdje u svijetu, pogotovo ne u Europi, ne u Hrvatskoj, ne ni u našem Zadru. Ne, mi to ne želimo i ne možemo dopustiti.

Kad neki čin učini mlad čovjek, učenik prvog razreda srednje škole, svi će pokušati reći to je mladost, nestašluk, nezrelost ili bilo što drugo. Najčešće i neznanje. Za neznanje nije kriv mladi čovjek, za neznanje su krivi svi: obitelj, škola, društvo i država u kojoj živimo. Podsjetimo, ovo je država u kojoj pomoćnici ministra brane slabije rezultate naših učenika u školi činjenicom da u našoj državi žive, i brojne su, nacionalne manjine „pa eto zato smo slabi".

Tako sad jedan ravnatelj škole kaže da u školu idu djeca koja nisu za školu „pa eto zato se žigosa slovo U drugoj djeci i ponosi se time". To je sramota.

Budimo iskreni, hrvatsko školstvo se uništava godinama. Znanje nije na cijeni. Na naslovnicama se pametni, uspješni, vrijedni, pošteni i čestiti ljudi koji su svojim radom i znanjem nešto napravili u životu, rijetko pojavljuju. Kao da ih nema, a ima ih puno. Teško napreduju ako nisu podobni, ako misle svojom glavom. Oni, pametni, samo smetaju u državi kao što je naša. Povijest, učiteljica života, se farba kako kome odgovara u kojem trenutku i kako kome donosi političke bodove, čitaj glasove na izborima. Zato i slovo „U", nažalost, izaziva oduševljenje kod nekih mladih ljudi i ne samo mladih. Ravnatelj spomenute škole i nije tako mlad i trebao bi znati nešto o tome. Trebao bi učiti mlade ljude i prenositi im znanje i stavove, a ne pravdati ovakve incidente.
Mi u GLAS-u želimo tolerantnu i civiliziranu Hrvatsku, a ne Hrvatsku u kojoj ćemo svi biti žigosani od rane mladosti tko zna kakvim slovima, ističe Bukvić.