Zadarski nadbiskup Želimir Puljić s generalnim vikarom Zadarske nadbiskupije don Josipom Lenkićem primio je u srijedu 17. prosinca u tradicionalni božićni prijem u Salonu Nadbiskupskog doma u Zadru u odvojenim susretima gradonačelnika Grada Zadra Božidara Kalmetu i župana Zadarske županije Stipu Zrilića s njihovim suradnicima.

Mons. Puljić je vodstvu obiju institucija zahvalio na velikoj pomoći koju pružaju u izdvajanjima u sufinanciranju projekata Caritasa koji su za potrebe najugroženijih sugrađana, istaknuvši da Caritas bez podrške Grada i Županije ne bi mogao tako funkcionalno djelovati kao sada. Grad Zadar je povećao izdvajanja za Pučku kuhinju u iznosu od 100 000 kn, a Nadbiskupija i Grad ulaze i u projekt socijalne samoposluge u prostoru zadarskog samostana sv. Frane.

- Crkva ne treba biti državna ili svjetska apoteka, ali mora pružiti što i koliko može. Ta samoposluga zaštićuje korisnike u njihovom dostojanstvu, znak je osjećaja i solidarnosti, brige za sugrađane, rekli su nadbiskup i gradonačelnik Kalmeta.

Gradonačelnik je rekao kako je, usprkos teškom stanju, Grad u proračunu nastojao zadržati socijalni standard i prava, izgrađena su 83 socijalna stana, jedino je dignut porez na vikendice i prirez s 10 na 12 %, što, ovisno o visini plaće, iznosi kunu i pol više mjesečnog plaćanja za ljude s prosječnom plaćom oko 5 000 kn, ili oko pedeset kuna, za plaću iznad deset tisuća kuna.

- Važan je kontinuitet u izvođenju projekata i nacionalni konsenzus oko strateški važnih stvari u državi. Osjećamo previše depresije i pesimizma u društvu. Crkva treba buditi optimizam i nadu. Usprkos ratnog stradanja, u materijalnom smislu ožiljci rata gotovo se ne prepoznaju. Treba pohvaliti obnovu naše zemlje, rekao je mons. Puljić, izražavajući uvjerenje kako siromaštva ima, no zajedničkim djelovanjem mogu se ublažiti potrebe ljudi.

U razgovoru sa županom Zrilićem istaknuta je pozitivna razvojna perspektiva Zadarske županije u kojoj je primjerice više od 60 % hrvatske marikulture. Župan je istaknuo značaj fokusiranosti na rješavanje društvenih problema te potrebu izrade vjerodostojnih programa sukladnih prioritetnim ciljevima EU-a. Zrilić je istaknuo strateški dokument Europske komisije, Europa 2020, rekavši da je smjer EU-a ulaganje u istraživanja znanosti i tehnologije, s obzirom da su Europi u tome konkurentni Japan i SAD. Upozorio je kako Hrvatska, za godinu dana boravka u zajednici EU-a, nije povukla iz europskih fondova niti kune, a na raspolaganju joj je iznos od jedanaest milijardi i sedamsto milijuna kuna, na sedam godina. Sredstva koja se sad troše iz EU fondova su iz pretpristupnog razdoblja.

Župan je istaknuo kako regionalna samouprava, a to je županija, prezentira svoj rad javnosti i projekte, te bi i politički sustav trebao biti više podložan javnosti.

-Demokracija je vladavina pravila, ne ljudi. Vladavina ljudi znači boljševizam. Kada mi kažu zašto kao župan nešto ne učinim, kažem da su pravila ta koja određuju, sustav je taj koji odlučuje, a ne volja pojedinca. Ljudi se moraju ponašati po pravilima. Zato je važno urediti funkcionalan sustav, suvislo planirati, organizirati javne nabave, da djelovanje lokalne samouprave funkcionira neovisno o politčkoj opciji na vlasti. Država će biti uspješno onoliko koliko su uspješne naše županije, rekao je župan Zrilić. Nadbiskup je rekao da to potvrđuju i hrvatski ljudi u inozemstvu.

- Imamo kvalitetne i sposobne ljude. Zanimljivo kako se naši ljudi u inozemstvu afirmiraju, a u domovini se teže razvijaju njihovi potencijali. Dakle, stvar je sustava koji je okvir i pretpostavka uspješnosti rada pojedinca. Pohvaljujem rad na projektima koji će pomoći da ljudi tu ostanu. To je kapital, da ljudi ostanu u svom rodnom mjestu, ali i da se iseljeni vrate, rekao je mons. Puljić.

Nadbiskup i ovoga došašća svakoga jutra pohodi neku gradsku župu gdje predvodi misu zornicu, te je pohvalio angažiranost puka u sudjelovanju na zornicama, rekavši da su zornice jako posjećene, vraćaju iskonskom značenju Božića i prava su duhovna priprava za blagdane.

- Sustav vrijednosti mora postojati, Crkva to nudi. Usprkos mnogim aferama u našem društvu, imamo priliku razviti se kao država. Trebamo pripremati kvalitetne projekte po kojima će sredstva ostati u našoj zemlji i svojim razvojem doprinijeti poboljšanju stanja u Europi, rekao je župan Zrilić.

Nadbiskup, gradonačelnik i župan su izmijenili božićne i novogodišnje čestitke te su izrazili želju da i dalje kao institucije surađuju u socijalnom, odgojno-obrazovnom i kulturnom području na dobro svih žitelja grada i županije.