U četvrtak, 31. svibnja i 1. lipnja 2018. održava se Smotra folklora Zadarske županije na kojoj sudjeluju trideset i dva kulturno umjetnička društva iz jadranskog i dinarskog dijela Zadarske županije. Kroz Smotru folklora upoznaje se prvenstveno osobitosti glazbeno plesnog folklora i nošnju ovog područja, a oni su, zapravo, najprepoznatljiviji simboli kulturnog identiteta i važan dio kulturne baštine.

Okupljanje sudionika je od 18 - 18:30 pred crkvom Gospe od zdravlja odakle kreće mimohod u 18:30 do Trga Petra Zoranića gdje u vremenu od 19 - 22 sata nastupaju kulturno umjetnička društva.

Pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže u ovom događanju, a kad se tijekom večeri na rivi ili na gradskim ulicama susretnu s nekim od kulturno umjetničkih društava mogu im se nakratko i priključiti u pjesmi i plesu.

 


Četvrtak, 31. 5. 2018.

1. KUD SV. Mihovil, Galovac
kolo šetnja, biraće kolo, muško i žensko zajedničko pivanje
voditeljica: Danica Smolić Ročak

2. KUD BOKOLJE, Dobropoljana, otok Pašman
izvorno dobropoljansko kolo s pjesmom
voditeljica: Sandra Dujmović

3. KUD SV. LUKA, Škabrnja (dječja skupina)
samačko pivanje, biračko kolo, kukulec, četverokorak
i nogu priko noge
voditeljica pjevanja: Mara Škara

4. KUD LUZARICA, Pridraga
žensko i muško pivanje, šetnja, biračko kolo, nijemo kolo i stupac
voditeljica: Dijana Sikirić

5. IFS SILBA
plesovi: silbeniski tanac, boem, šotiš, quatro passi i postolina
voditeljica: Iva Matulina
voditelj glazbenog sastava: Zlatan Sindičić
voditelj pjevanja: Zlatan Sindičić

6. KUD SVETI NIKOLA TAVELIĆ, Lišane Ostrovičke
sviranje i pjevanje uz diple, orzanje, muško pivanje, žensko pivanje, kola: šetačko, biračko,
kukulešće uz cvitare
voditeljica: Davorka Mamić

7. KUD SV. ANTE, Drage
pjesma Kad uveče ja iden iz bare s dragarskim kolom, pjesma Oj vi Drage moje misto rodno
stručni voditelj (licencirani koreograf): Ivan Baričić
voditelj glazbenog dijela: prof. Jordanko Miloš

8. KUD GRADINA, Polača
pjesme i plesovi polačkog kraja - orcanje, žensko pjevanje, biračko kolo, kolo podbočac i muško
pjevanje pod bas
voditeljica: Anka Bobanović

9. KUD SV. LOVRE, Vrsi
Žensko pivanje, muško pivanje, tradicionalna vrška kola (pet) uz prikaz običaja: češljanje vune,
predenje i pletenje...moreplovstvo
voditelj: Ivan Perinić Đovani
voditelj glazbenog sastava: Ivan Perinić Đovani
voditeljica pjevanja: Marija Perinić

10. KUD SVETA KATA, Zemunik
"Zemuniče, tok ti ime traje, čuvat ćemo tvoje običaje"
Dječje pjevanje, žensko pjevanje, muško pjevanje, kola: šetnja, kukulešće uz usnu harmoniku i
poskočica
voditeljica: Lozivka Župan
voditeljica pjevanja: Lozivka Župan

11. HKUD POCULICA, Letovanić
Pjesma Lepa moja goro zelena te kola: Letovanić selo pokraj Kupe, Sitno sitno kolo, rezanci i
šetano kolo, Rala oja - Donje Pokuplje
voditelj: prof. Božidar Škofač
voditelj glazbenog sastava i pjevanja: prof. Božidar Škofač

12. KUD SV. IVAN KRSTITELJ, Gorica
pjevanje u drito, pod bas, kolo šetnja, biračo kolo te kukulešće
voditeljica: Milena Batur

13. KUD BOŽAVA, Božava, Dugi otok
Pjesma Dojdi dragi priko oblačine te pjesma U Božavi ravno polje s izvornim kolom
voditeljica: Olivera Prusac Jerić
voditeljica pjevanja: Divna Petričić

14. KUD ŽEGAR, Žegar
svirka i pjesme iz Bukovice: sviranje na diplama, zdravica i nazdravljanje, groktanje,
stare pjesme pod bas
voditelj: Ratko Milić
15. KUD VINAC, Stankovci
pjesme i kola stankovačkog kraja: muško i žensko pripetavanje, muški napjev, šetačko kolo,
biračko kolo, kukuleš, nijemo (stupačko kolo), ojkavica (orzenje)
voditeljica: Ana orlović

16. UDRUGA KVEŠTURA, Diklo
pjesma Na put se spremam uz prikaz običaja (kolo neće izvesti zbog zdravstvenih razloga nekih
članica)
voditeljica: Ljiljana Matešić

17. KUD ŠKABRNJA, Škabrnja
pjesme i kola Škabrnje: orcanje, muško pivanje pod bas, žensko pivanje, biračko kolo,
kukulec, četverokorak i s noge na nogu
voditeljica: Vida Modrić

 

 

 

PETAK, 1. 6. 2018.

1. KUD SV. MIHOVIL, Poljana, otok Ugljan
poljansko kolo uz izvornu pjesmu Sjela djeva pokraj mora
voditeljica: Meri Ivanov

2. KUD ZADARSKI TANAC
koreografija: silbenski tanac, boem i postolina
autor koreografije: Miroslav Cindori
voditelj: Ivan Baričić
voditelj glazbenog sastava: Josip Bakić
voditeljica pjevanja: Magdalena Miočić

3. KUD VUKŠIĆ, Vukšić
pjesme i kola Vukšića: šetačko kolo, biračko kolo i kukulešće
voditeljica: Nada Ledenko

4. KUD KUNJKA, Tkon, otok Pašman
pisma Otkuda si djevo, pissma uz kolo, brzo kolo bez pisme, Divojka je garoful gojila te pisma
Dalmacija (starinski napjev)
voditelji: Marko Jurković i Rajna Brzić

5. KUD SV. ROKO, Sv. Filip i Jakov
pjesme i plesovi Sv. Filipa i Jakova (Kutrato, kuntrato, Partit ću Merike, Cupni, lupni)
za scenu priredio: mr.srt. Bojan Pogrmilović
voditelj: Tonči Tadin
voditelj glazbenog sastava:Ivica Kinda

6. UDRUGA ĐIRAN, Ugljan, otok Ugljan
ulaz s kratkom pričom na starom ugljanskom narječju, kolo s pismom Midula i s pjesmom
Golubice
voditeljica: Ingrid Vuchich

7. KUD VRANA, Vrana
izvorna vranska pisma, šetano kolo, brzo kolo, birano kolo i kraju kolo okreni
voditelj: Klaudio Čirjak

8. KUD KUKLJICA, Kukljica, otok Ugljan
Kad kukljiške sveteleni gredu (pjev na zoro) , Moj je dragi pošo na ribanje (kolo desna noga),
Divojka je dragoga čekala (2+2+4), Rodila me mati Dalmatinka (kolo liva noga i stupačko kolo)
voditeljica: Lidija Kardum
voditeljica pjevanja: Lidija Kardum

9. KUD SIDRAGA, Tinj
pod nazivom Selo Tinju masline te diče izvode orzenje, muško pjevanje pod bas sa i bez pripjeva
voditelj: Miodrag Čulina

10. KUU FORTUNA, Ražanac
pjesme Velebite visoka planino i Evo moga sela malenoga, ražanačko kolo
voditeljica: Ljiljana Marelić
voditelj pjevanja: Dario Lukić


11. KUD IVAN GORAN KOVAČIĆ, Bibinje
pjesme Mila majko i Viče vila te dva izvorna bibinjska kola: Kolo igra na dvadesetidva i Naše -
svatovsko kolo
voditelj: Šime Šimunić

12. KUD SVETI ŠIME, Rtina
pjesme i kola iz Rtine pod nazivom Oj Rtino dugačka si dosta
voditeljica: Nela Miletić

13. KUD KRALJ TOMISLAV, Biograd n/m
uz pjesmu Divojka je ruže brala kolo uz "skakanje"

14. KUD CARZA, Poličnik
orzanje, muško pivanje na bas, žensko pivanje, kola: potkorak, kukulešće i franak

15. KUD SV. IVAN GLAVOSJEK, Donje Raštane
čobansko pripivavanje, ženska i muška pisma pod bas i pivanje u drito,
kolo šetnja, kolo uz cvitare
voditeljica: Vesna Matešić

16. KUD ZADARSKI TANAC, koreografirani folklor
pjesma Jabuko rumena, stupni ples, pjesma Misečina divno sja, šetani korak te ubrzavanje
stupnim plesom
autor koreografije: Ivan Baričić
voditelj: Ivan Baričić
voditelj glazbenog sastava: Josip Bakić
voditeljica pjevanja: Magdalena Miočić